Co to jest AdBlue?

Wielbiciele nowoczesnych, a także ekologicznych technologii z pewnością słyszeli o płynie AdBlue, jednakże o jego fantastycznych właściwościach powinni się dowiedzieć wszyscy użytkownicy ,,czterech kółek”. Czym jest ta tajemnicza substancja i jaki ma wpływ? Przeczytaj i przekonaj się sam.

Czym jest AdBlue i jakie jest jego działanie?

Mowa o 32,5% roztworze mocznika, który jest oparty na wodzie destylowanej. Ciecz ta stosowana jest w branży motoryzacyjnej w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, a także ograniczenia emisji tlenków azotu. Substancja AdBlue ta jest niezbędna do właściwego działania układu selektywnej redukcji katalitycznej, którego zadaniem jest oczyszczenie spalin, wydobywających się z silników wysokoprężnych. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszej technologii ograniczającej emisję szkodliwych gazów do atmosfery, dodatkowo taki roztwór jest obojętny dla środowiska. Działanie płynu AdBlue bazuje na podstawowych reakcjach chemicznych, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury, mocznik uwalnia amoniak, a ten z kolei wchodzi w reakcję z tlenkiem azotu.

Dlaczego warto stosować płyn AdBlue?

Producenci silników diesla w ostatnich latach musieli podporządkować się rygorystycznej normie Euro 6, która nakłada spore ograniczenia dla producentów, działających w branży motoryzacyjnej. W tym celu w wielu swoich produktach zaczęli montować wtrysk do płynu AdBlue. Dzięki temu silniki diesla pozytywnie przechodziły testy emisji szkodliwych związków do atmosfery. To tylko pokazuje, jak ważną rolę odgrywa wyżej wspomniany płyn, który przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Gdzie wlewać płyn AdBlue?

Ciecz gromadzi się w specjalnym zbiorniku, który jest przeznaczony na płyn AdBlue. W żadnym wypadku nie można go przechowywać np. w zużytym przez inną substancję pojemniku lub zwykłym pojemniku plastikowym. Jest to bardzo ważne, dlatego w szczelnie zamkniętym zbiorniku, roztwór ten zachowa pożądane parametry. Należy też pamiętać o temperaturze, która nie powinna być niższa niż -6 stopni Celsjusza, ani wyższa niż 25 stopni.