Blog

Paliwo rolnicze, dopłaty i nie tylko

  W projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. założono, że na zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego, zostaną przeznaczone środki w wysokości  1,663 mld zł. Termin na składanie wniosków dla paliwa rolniczego zakupionego od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia minął z końcem lutego bieżącego roku. Natomiast dla paliwa zakupionego od 1 lutego Czytaj więcej

Czytaj więcej

Dopłaty do paliwa rolniczego w 2023 r.

Wszyscy mają różne skojarzenia z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, my wiemy jedno – by dobrze funkcjonowało, musi działać jak dobrze funkcjonujące, prężne przedsiębiorstwo. Jak i przedsiębiorstwo, to i podatki, zarówno bezpośrednie i pośrednie (,,ukryte” i wliczone w zakupach towarów m.in. oleju napędowego) – tak, rolników również to nie omija ! Do podatków pośrednich, zalicza się m.in. Czytaj więcej

Czytaj więcej

Od czego zależy cena paliwa na polskim rynku paliw?

Inflacja, coraz droższy towar na półkach oraz rosnący koszt życia to rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Jednym z najbardziej odczuwalnych aspektów tej sytuacji są jednak stale rosnące ceny paliw na stacjach. Aktualnie przekroczenie bariery 8 złotych za litr (zarówno w przypadku benzyny, jak i oleju napędowego) nikogo już nie dziwi, a prognozy analityków mówią nawet o kwotach dwucyfrowych. Poniżej rozkładamy cenę paliwa w Polsce na czynniki pierwsze — dowiedz się, co wpływa na wysokość Twojego rachunku na stacji.

Czytaj więcej

Procedura odzyskiwania należności handlowych

Nieopłacone faktury, spóźnione przelewy czy unikanie pokrycia kosztów usługi — niestety, tego typu praktyki wciąż stanowią prawdziwą zmorę wielu przedsiębiorców w naszym kraju. Polskie prawo zapewnia jednak pewne środki, które mają na celu skuteczne wyegzekwowanie należności od dłużnika. Choć na pierwszy rzut oka procedura odzyskiwania należności handlowych może wydawać się przytłaczająca, tak naprawdę warto pochylić się nad kilkoma podstawowymi etapami.

Czytaj więcej

Olej napędowy B0, a B7

Od jakiegoś czasu kierowcy tankujący na stacjach benzynowych mają do czynienia z nieco rozszerzonym systemem oznaczeń poszczególnych paliw. W przypadku posiadaczy aut z silnikiem Diesla, poza standardowym — i dość łatwym do rozszyfrowania — symbolem ON, można zaobserwować również nieco mniej oczywiste oznaczenia B, sugerujące biopaliwo. Na większości stacji dostępny jest przede wszystkim olej napędowy B7, który spełnia europejskie normy w zakresie zawartości biokomponentów. Co to oznacza w praktyce? Poniżej podpowiadamy, co warto wiedzieć.

Czytaj więcej

Transport ADR – co to jest ? Informacje w pigułce

Przewóz ładunku na terenie Europy obarczony jest szeregiem regulacji, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierowców, pracowników punktów tranzytowych oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jedną z takich właśnie regulacji jest ADR — umowa europejska dotycząca przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Poniżej przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć na temat transportu ładunków klasyfikowanych do tej kategorii.

Czytaj więcej

System opłat drogowych w Europie

Podróże międzynarodowe — zarówno w wymiarze prywatnym, jak i służbowym — wymagają zdecydowanie większej dozy uwagi dla poszczególnych aspektów formalnych. Jedną z takich właśnie kwestii jest system opłat drogowych w Europie.

Czytaj więcej

Prawa i obowiązki pracownika na gruncie polskich przepisów prawnych

Choć mogłoby się wydawać, że znajomość praw i obowiązków osoby zatrudnianej to podstawowa wiedza dla wszystkich zaangażowanych stron ⁠— zarówno szefa, jak i pracownika — w praktyce niestety wygląda to różnie. Polskie przepisy precyzyjnie określają zakres przywilejów oraz wymagań względem przełożonych oraz przedsiębiorstwa, jednak mimo to powszechna świadomość oraz — co najważniejsze — jej wykorzystanie w praktyce w wielu miejscach pozostawia sporo do życzenia, skąd krótka droga do wszelkiej maści nadużyć. Poniżej podpowiadamy, co musisz wiedzieć podejmując zatrudnienie.

Czytaj więcej

Pakiet mobilności – co to oznacza dla przedsiębiorcy i gospodarki

Z początkiem lutego 2022 w życie weszła najnowsza zmiana przepisów dotyczących transportu drogowego w ramach Unii Europejskiej, a konkretnie regulacji czasu pracy i odpoczynku kierowców. Jest to kolejna modyfikacja z zestawu zaplanowanych zmian, zatwierdzonych w lipcu 2020 i od tego czasu sukcesywnie wprowadzanych w życie.

Czytaj więcej

Stacje paliw przyszłości – jak będą wyglądały i funkcjonowały?

Choć prawdziwa rewolucja w zakresie handlu oraz tego w jaki sposób nabywamy i konsumujemy towary jeszcze przed nami, już teraz możemy zaobserwować wyraźne trendy, które z biegiem lat będą jedynie bardziej widoczne.

Czytaj więcej

Przepisy Nowego Ładu mające wpływ na przedsiębiorców

Kto zyska, a kto straci na Nowym Polskim Ładzie — nowym programie rządowym, który w zauważalny sposób zmienia zasady opodatkowania i odprowadzania składek zdrowotnych?

Czytaj więcej

Poradnik przedsiębiorczego rolnika

Niskie ceny w skupach, szkodniki, a do tego postępujące zmiany klimatyczne — prowadzenie gospodarstwa nie należy do łatwych zadań. Pod względem ekonomicznym praca rolnika niewiele różni się od tradycyjnego przedsiębiorstwa, a zastrzyk dodatkowych środków może okazać się zbawienny dla płynności finansowej. Dowiedz się więcej o zmianach prawnych, dopłatach i zwrotach oferowanych przez państwo.

Czytaj więcej

Czy całkowicie zrezygnujemy z powierzchni biurowych? Lokale biurowe w czasie pandemii?

Zeszłoroczna pandemia koronawirusa, mimo osłabienia, nieustannie daje o sobie znać. Mimo iż rynek biurowy w Polsce odczuł skutki trwającej pandemii, wciąż rośnie. Najemcy coraz chętniej podnajmują swoje powierzchnie biurowe, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, iż pracownicy wybierają alternatywne modele pracy.

Czytaj więcej

Firmy rodzinne w Polsce – sukcesja i jej rozwiązania prawne

Gospodarka na zachodzie nadal jest bardziej rozwinięta w porównaniu do krajów europejskich po stronie wschodniej. To tam proces sukcesji trwa od pokoleń, gdzie w Polsce, na rodzimym rynku jest to pojęcie stosunkowo nowe, wręcz raczkujące.

Czytaj więcej

Transport ADR – bezpieczeństwo przewozu towarów niebezpiecznych

Przewóz towarów drogą lądową jest jednym z popularniejszych metod, jednak wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Zwłaszcza jeśli jest to transport ADR, czyli towarów niebezpiecznych. Jak go zorganizować?

Czytaj więcej

Czas pracy kierowcy w 2021 roku – jaki powinien być?

Prowadzenie firmy transportowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Praca kierowcy zawodowego wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością cywilną, bowiem odpowiada on nie tylko za siebie, ale też za powierzone mienie i innych użytkowników ruchu drogowego.

Czytaj więcej

Co to jest AdBlue?

Wielbiciele nowoczesnych, a także ekologicznych technologii z pewnością słyszeli o płynie AdBlue, jednakże o jego fantastycznych właściwościach powinni się dowiedzieć wszyscy użytkownicy ,,czterech kółek”. Czym jest ta tajemnicza substancja i jaki ma wpływ? Przeczytaj i przekonaj się sam.

Czytaj więcej

O płynach eksploatacyjnych

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu osobowego to ogromna zaleta, bowiem możemy bez pośredników, w postaci komunikacji miejskiej, swobodnie przemieścić się z punktu A do punktu B. Oprócz znajomości przepisów drogowych, ważna jest także orientacja w zakresie części samochodowych, czy płynów eksploatacyjnych, bez których żaden pojazd nie będzie sprawnie działał.

Czytaj więcej

Kontrakt serwisowy oraz pakiet FULL CARE

Każdego dnia, pojazdy ciężarowe przemierzają tysiące, jak nie miliony kilometrów. Zestawy składające się z samochodu ciężarowego połączonego z naczepą to bardzo częsty widok, nie tylko na polskich drogach, ale i europejskich.

Czytaj więcej

Droga paliwa – transport na stacje paliw

Zarówno ropa naftowa, olej napędowy, benzyna, jak i gaz ziemny to chemikalia, które są niebezpieczne i mogą być przyczyną wielu zagrożeń, zarówno dla człowieka, jak i otaczającego go środowiska. Z tego też względu transport paliwa na stacje paliw powinien być wykonywany przez specjalistów, którzy wiedzą, jak przewozić tego typu substancje płynne.

Czytaj więcej

Zbiorniki na paliwo – przechowywanie i transport

Wiele towarów niebezpiecznych musi być przewożona i składowana z zachowaniem wszelkich norm i przepisów. Dotyczy to zarówno oznakowania i wyposażenia samochodu, jak i przeszkolenia kierowców. Na stacjach benzynowych, często można zaobserwować zbiorniki na paliwo. A jak wygląda przechowywanie i transport tej substancji?

Czytaj więcej

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

W dzisiejszych czasach posiadanie prawa jazdy umożliwia znalezienie dobrze płatnej pracy. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez pojazdów mechanicznych, typu samochody czy motocykle. Prowadzenie w nich wymaga odpowiednich umiejętności, ale też uprawnień.

Czytaj więcej

Co się dzieje na rynku paliw?

Pandemia koronawirusa opanowała świat. Odczuli to nie tylko mieszkańcy całego świata, ale przede wszystkim przedsiębiorcy małych i dużych firm. Świat się na chwilę zatrzymał, a efektem tego są kryzysy finansowe firm, a także spadające ceny niektórych produktów i towarów. Tak szybko ceny paliw nie spadały nigdy.

Czytaj więcej

Dlaczego jakość paliwa ma znaczenie?

Prowadzenie stacji benzynowej wiąże się z pozyskiwaniem i dostarczaniem klientom wysokiej jakości paliw płynnych. Powinny one pochodzić ze sprawdzonego źródła, gdyż zanim trafią do klientów, muszą spełnić szereg rygorystycznych wymogów. Zarówno benzyny, jak i oleje napędowe powinny cechować się najwyższą jakością? Co to oznacza dla kupującego? I dlaczego jakość paliwa ma znaczenie?

Czytaj więcej

Paliwo rolnicze – zwrot podatku akcyzowego

Osoby, prowadzące własną działalność gospodarczą muszą regularnie opłacać wiele podatków, pamiętając o wszelkich terminach i innych zobowiązaniach. Oprócz obowiązkowych opłat przedsiębiorcy mogą starać się o zwroty i nadpłaty. Osoby, które na co dzień pracują na gospodarstwie, mogą się ubiegać o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze w 2020 roku. Jakie dokumenty należy złożyć i do kogo je zgłosić?

Czytaj więcej