Olej napędowy B0, a B7

Od jakiegoś czasu kierowcy tankujący na stacjach benzynowych mają do czynienia z nieco rozszerzonym systemem oznaczeń poszczególnych paliw. W przypadku posiadaczy aut z silnikiem Diesla, poza standardowym — i dość łatwym do rozszyfrowania — symbolem ON, można zaobserwować również nieco mniej oczywiste oznaczenia B, sugerujące biopaliwo. Na większości stacji dostępny jest przede wszystkim olej napędowy B7, który spełnia europejskie normy w zakresie zawartości biokomponentów. Co to oznacza w praktyce? Poniżej podpowiadamy, co warto wiedzieć.

Olej napędowy B7 i B0 — skład, charakterystyka i różnice

W przypadku wariantu B7 mamy do czynienia z 7-procentowym dodatkiem tzw. Biokomponentów, czyli po prostu dodatków pochodzenia roślinnego, które w założeniu miały nieco uregulować ekologiczny aspekt gospodarki paliwowej. W przypadku oleju napędowego B0 takiego dodatku zwyczajnie nie ma, przez co zwany jest on także paliwem “czystym”.

Co ważne, wariant B7 może być bezpiecznie stosowany w praktycznie każdym pojeździe z silnikiem Diesla. Nie bez powodu jest on głównym olejem napędowym na większości stacji — z jego spaleniem poradzą sobie zarówno najnowsze, jak i nieco starsze maszyny.

Wariant bez dodatku biokomponentu przeznaczony jest natomiast do najbardziej wymagających silników, często wykorzystywanych do zastosowań profesjonalnych, jak choćby transport czy rolnictwo. Kluczowe znaczenie ma tutaj większa wydajność, szczególnie w kontekście dłuższych cyklów pracy silnika, a także łatwiejszy zimny rozruch. Tego rodzaju paliwo stosowane jest między innymi w ciągnikach, nowoczesnych maszynach rolniczych czy autach dostawczych.

Paliwa do silników Diesla — co wybrać?

Aby uzyskać więcej informacji na temat różnic pomiędzy poszczególnymi wariantami olejów napędowych (jak choćby B0 oraz B7), sprawdź pozostałe artykuły dostępne w ramach naszego serwisu. Skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, a także w celu omówienia naszej oferty paliw oraz warunków potencjalnej współpracy.