Od czego zależy cena paliwa na polskim rynku paliw?

Inflacja, coraz droższy towar na półkach oraz rosnący koszt życia to rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Jednym z najbardziej odczuwalnych aspektów tej sytuacji są jednak stale rosnące ceny paliw na stacjach. Aktualnie przekroczenie bariery 8 złotych za litr (zarówno w przypadku benzyny, jak i oleju napędowego) nikogo już nie dziwi, a prognozy analityków mówią nawet o kwotach dwucyfrowych. Poniżej rozkładamy cenę paliwa w Polsce na czynniki pierwsze — dowiedz się, co wpływa na wysokość Twojego rachunku na stacji.

Cena paliwa w Polsce w 2022 — od czego zależy?

Hurtowa cena paliwa (czyli faktyczna kwota, za którą koncerny dokonują zakupy benzyny lub oleju napędowego) stanowi mniej więcej połowę tego, co płacimy na stacji. Zatrzymajmy się tutaj nieco dłużej, aby zastanowić się nad tym składnikiem finalnej ceny. Na hurtowy koszt paliwa wpływa wiele czynników — zarówno o lokalnym (dla rafinerii), jak i globalnym zasięgu. Sytuacja geopolityczna (czego w dużej mierze świadkami jesteśmy dziś), wahania kursów walut, nagłe skoki popytu, klęski żywiołowe czy też koszty samego wydobycia i ewentualne utrudnienia transportu — to wszystko w dużej mierze determinuje to, ile koncerny płacą za baryłkę ropy.

Spora część detalicznego kosztu benzyny i ropy to również różnego typu podatki płacone na rzecz państwa. Tutaj wyróżniamy następujące należności, które koncern jest zobowiązany opłacić (a tym samym wchodzą one w skład ceny detalicznej):

  • podatek VAT,
  • opłata paliwowa,
  • akcyza.

Ostatnim elementem układanki jest marża detaliczna narzucana przez stację. Mówiąc krótko, jest to zysk, który koncern odnosi na każdym litrze. Z reguły wynosi on kilka procent kwoty, którą widzimy na totemie informacyjnym.

Warto również wspomnieć, że do końca lipca wciąż obowiązują warunki rządowej tarczy antyinflacyjnej (jak choćby obniżenie VAT-u do 8%).

Aby dowiedzieć się więcej na temat konkretnych zagadnień i mechanizmów rynkowych zachęcamy do sprawdzenia pozostałych wpisów, które czekają na Ciebie w naszym serwisie. Masz pytania? Skontaktuj się z nami!