Czy całkowicie zrezygnujemy z powierzchni biurowych? Lokale biurowe w czasie pandemii?

Zeszłoroczna pandemia koronawirusa, mimo osłabienia, nieustannie daje o sobie znać. Mimo iż rynek biurowy w Polsce odczuł skutki trwającej pandemii, wciąż rośnie. Najemcy coraz chętniej podnajmują swoje powierzchnie biurowe, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, iż pracownicy wybierają alternatywne modele pracy.

Pandemia przyspieszyła rozwój ewolucji biurowej

Już od kilku lat możemy zaobserwować, że natura pracy i podejście pracowników ewoluowały, a miejsca pracy z czasem zmieniały funkcję, jaką pełni biuro. Coraz więcej pracodawców śmielej i pewniej eksperymentuje z elastycznymi modelami pracy, jednak to pandemia koronawirusa sprawiła, że proces ten znacznie przyspieszył, a raczej wymusił zmianę sposobu, w jaki każdy z nas pracuje każdego dnia. Niewątpliwie będzie to miało długofalowy wpływ na sektor biurowy.

Używane do tej pory powierzchnie biurowe, zaczęły świecić pustkami. Jednym z większych eksperymentów, było wprowadzenie możliwości pracy w trybie hybrydowym, która umożliwia łączenie pracy biurowej, ze zdalną, wykonywaną w domu. Nie oznacza to zatem całkowitej rezygnacji z powierzchni biurowych, a tylko ograniczenie korzystania z nich.

Nowe możliwości rynkowe

Zmieniające się funkcje powierzchni biurowych, zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa sprawiło, że modernizacji uległy także rozwiązania technologiczne. Analizując wnikliwie sytuację na świecie należy zauważyć, iż obecny kryzys nie wyeliminuje całkowicie powierzchni do pracy, ale pokaże, jak zmieniły się preferencje pracowników. Część firm z pewnością zmniejszy ilość wynajmowanych powierzchni, jednak biuro ma kluczowe znaczenie do tworzenia i utrzymywania kultury firmy.

Coraz więcej specjalistów i analityków uważa, że dotychczasowe biura zostaną przekształcone na powierzchnie, takie jak pokoje do pracy indywidualnej czy sale konferencyjne, w których będzie dostęp do sprawnego Internetu, a także kuchni, w której będzie można spożywać wspólny posiłek. Wiadome jest, że nigdy już nic nie będzie wyglądało jak dawniej, jednak biura nie znikną na zawsze. Zmieni się tylko ich przeznaczenie i niektóre funkcje.