Kontrakt serwisowy oraz pakiet FULL CARE

Każdego dnia, pojazdy ciężarowe przemierzają tysiące, jak nie miliony kilometrów. Zestawy składające się z samochodu ciężarowego połączonego z naczepą to bardzo częsty widok, nie tylko na polskich drogach, ale i europejskich. Dzięki transportowi drogowemu, możliwy jest przewóz różnego rodzaju towarów na dalekich dystansach. Intensywna eksploatacja, a także ogromne obciążenie narażają tego typu pojazdy na częste awarie. Co zapewnia kontrakt serwisowy oraz pakiet full care?

Co to jest kontrakt serwisowy?

Awaria ciężarówki to znacznie większe przedsięwzięcie niż awaria samochodu osobowego. Poszczególne usterki generują określone koszty, a w przypadku ciężarówki każda godzina przestoju, niesie dla użytkownika lub właściciela ogromne straty. Niespodziewana awaria pojazdu może grozić niedostarczeniem towaru na czas, co wiąże się z karami pieniężnymi. Właściciele pojazdów często nie mają wystarczającej ilości czasu, by zająć się nie tylko sprawami biznesowymi, ale i serwisowymi. W takim przypadku sprawdzi się kontrakt serwisowy, a także pakiet full care.

Pierwsza z wymienionych usług obejmuje wiele stałych prac serwisowych, w ramach których właściciel ma zapewniony assistance, zdalną komunikację z serwisem, zdalną diagnostykę, a także pojazd zastępczy. Wykupienie kontraktu serwisowego obejmuje uiszczanie określonej miesięcznej kwoty, która zabezpiecza pojazd ciężarowy przed nagłymi usterkami, a także nieplanowanymi wydatkami z tym związanymi. Nowoczesne technologie łącznościowe wbudowane w samochód umożliwiają zaplanowanie wizyt w serwisie, zgodnie z przebiegiem pojazdu, a także zużyciem kluczowych komponentów i części.

Czy kontrakty serwisowe są popularne?

Wspomniane przez nas pakiety full care, a także kontrakty serwisowe są dość popularne w branży samochodowej, zwłaszcza wśród kierowców pojazdów ciężarowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pakietów full care, które różnią się usługami u każdej z firm. W krajach zachodnich, niemal 80% nowych pojazdów ciężarowych sprzedawanych jest już z gotowym kontraktem serwisowym.

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest przewidywalność wszelkich kosztów, które są związane z serwisem pojazdu. Większość materiałów eksploatacyjnych, które są używane będą spełniały wymagania jakościowe producentów, a części stosowane przy pracach serwisowych najczęściej są oryginalne. Zarówno pakiet full care, jak i kontrakt serwisowy nie obejmuje wszystkiego, między innymi elementów, które zostały zniszczone przez zaniedbanie użytkownika lub właściciela samochodu. Podobnie rzecz ma się z uszkodzeniami szyb czy lamp. Bardzo często usługa serwisowa nie obejmuje też wymiany zużytych opon.