Dlaczego jakość paliwa ma znaczenie?

Prowadzenie stacji benzynowej wiąże się z pozyskiwaniem i dostarczaniem klientom wysokiej jakości paliw płynnych. Powinny one pochodzić ze sprawdzonego źródła, gdyż zanim trafią do klientów, muszą spełnić szereg rygorystycznych wymogów. Zarówno benzyny, jak i oleje napędowe powinny cechować się najwyższą jakością? Co to oznacza dla kupującego? I dlaczego jakość paliwa ma znaczenie?

Rodzaje paliwa dostępne na stacjach

Proponowane przez nas płyny napędowe najczęściej pochodzą od dostawców krajowych. Dbamy o to, by cena szła w parze z jakością. Najczęściej na stacjach benzynowych można się zetknąć z trzema rodzajami paliw. Mowa tutaj o benzynie, gazie oraz oleju napędowym, który potocznie nazywany jest ropą.

Benzyna tankowana jest do samochodów, które mają wbudowany silnik z zapłonem iskrowym. Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi właściwościami, dzięki którym wytwarza niewielką ilość gazów cieplarnianych. Spala się całkowicie niebieskim płomieniem, nie wytwarzając przy tym sadzy.

Struktura oleju napędowego jest nieco inna niż benzyny. W stanie ciekłym, nie jest on w stanie ulec zapłonowi od iskry. Aby tak się stało, popularnie nazywana ropa musi zostać przekształcona w łatwopalną mgiełkę. Za cały ten proces odpowiedzialne są wtryskiwacze lub pompowtryskiwacze.

Silniki z zapłonem iskrowym przyjmują również gaz w formie płynnej. Montaż takiej instalacji jest kosztowny, jednak ceny tego paliwa powodują, iż w krótkim czasie można sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli bardzo często korzysta się z samochodu.

Nowoczesne dodatki w paliwach

Dzisiejsze stacje benzynowe prześcigają się w promowaniu wysokiej jakości paliw. Aby było jak najbardziej wydajne i zapewniało silnikowi długą żywotność, dodaje się do nich wiele substancji uszlachetniających. Są to przede wszystkim składniki, które przeciwdziałają powstawaniu korozji, pienieniu oraz emulgowaniu się wody.

Ponadto specjalistyczne dodatki pozwalają na uruchomienie zimnego silnika samochodowego. Nowoczesne paliwa charakteryzują się większą wydajnością niż benzyny ołowiowe, jeszcze do niedawna używane przez kierowców. Wówczas można pokonać dłuższe trasy, bez konieczności częstego tankowania pojazdu. Skład paliw również uległ zmianie na lepsze, bowiem producenci mają na uwadze ochronę środowiska poprzez ograniczenie uwalniających się do atmosfery gazów cieplarnianych.