System opłat drogowych w Europie

Podróże międzynarodowe — zarówno w wymiarze prywatnym, jak i służbowym — wymagają zdecydowanie większej dozy uwagi dla poszczególnych aspektów formalnych. Jedną z takich właśnie kwestii jest system opłat drogowych w Europie. Większość autostrad, dróg krajowych oraz centrów miast wymaga uiszczenia stosownej należności, by móc swobodnie i legalnie się po nich poruszać. Niestety konkretne rozwiązania w tym zakresie różnią się w zależności od tego, gdzie się udamy. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wyjeżdżając za granicę pojazdem osobowym i ciężarowym.

Systemy opłaty drogowych — jak to wygląda w Europie?

Sposób regulowania opłat autostradowych (i nie tylko) jest nieco inny dla każdego kraju. W większości przypadków mamy do czynienia z państwowym systemem uiszczania należności, co może okazać się nieco przytłaczające — szczególnie, gdy podróżujemy przez kilka różnych krajów. W przypadku pojazdów ciężarowych istnieją jednak rozwiązania ułatwiające proces, jak choćby urządzenia dokabinowe, które pozwalają na elektroniczne uregulowanie myta.

Systemy pobierania opłat drogowych w krajach europejskich przyjmują różne formy — począwszy od biletów i bramek wjazdowych, aż po okresowe winietki autostradowe, uprawniające do poruszania się po danym kraju. Planując dłuższą podróż prywatną zdecydowanie należy sprawdzić, jak sprawa wygląda w obrębie naszego państwa docelowego. Na Polskim rynku działa także spora liczba licencjonowanych dystrybutorów winietek, obsługujących kilka krajów.

System opłat drogowych w krajach europejskich

Jak wygląda faktyczny koszt poruszania się po autostradzie w krajach Europy? Winieta 10-dniowa, która uprawnia do korzystania z autostrad w pojedynczym kraju (jak Austria, Czechy, Węgry czy też Słowenia) to koszt od 5 do 15 euro, w zależności od państwa. Wariant miesięczny oznacza z kolei wydatek około 20 euro, natomiast opcja roczna, jeśli jest dostępna — ponad 100 euro. W Chorwacji, Grecji, Hiszpani, Francji, Włoszech czy też Portugali obowiązują z kolei bramki (średni koszt przejechania 100 km to od 7 do 10 euro). Kraje takie jak Niemcy, Holandia, Belgia, Dania lub Wielka Brytania nie pobierają należności z przejazd autostradami i drogami krajowymi (z wyjątkiem niektórych mostów i tuneli.