O płynach eksploatacyjnych

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu osobowego to ogromna zaleta, bowiem możemy bez pośredników, w postaci komunikacji miejskiej, swobodnie przemieścić się z punktu A do punktu B. Oprócz znajomości przepisów drogowych, ważna jest także orientacja w zakresie części samochodowych, czy płynów eksploatacyjnych, bez których żaden pojazd nie będzie sprawnie działał. O jakich cieczach należy pamiętać i kiedy je wymieniać?

Rodzaje płynów eksploatacyjnych w samochodzie

Do najbardziej podstawowych zaliczyć możemy między innymi płyny eksploatacyjne hamulcowe, chłodzące, wspomagania kierownicy, do spryskiwaczy czy olej silnikowy i do skrzyni biegów. Z czasem się one zużywają i konieczna jest ich wymiana. Głównym zadaniem tego typu akcesoriów jest dbanie o to, by układy w samochodzie funkcjonowały prawidłowo. Między innymi chłodzą je, smarują, a czasami nawet poruszają. Regularna kontrola stanu płynów eksploatacyjnych to podstawa, która umożliwia uniknięcia przykrych niespodzianek w trakcie jazdy pojazdem. Niedopilnowanie tego aspektu, może okazać się tragiczne w skutkach i doprowadzić nawet do groźnej kolizji lub wypadku.

Wymiana płynów eksploatacyjnych

Niestety paliwo, to nie jedyny płyn eksploatacyjny, który trzeba regularnie wymieniać. W przypadku oleju silnikowego, należy do wymienić wraz z filtrem oleju, zazwyczaj co 20 tysięcy kilometrów. Zalecane jest stosowanie oleju takiego, jaki przewiduje producent silnika. Poziom należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu, bowiem nowe auta mają tendencję do szybkiego zużywania oleju. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata, dbając przy tym, by w jego otoczeniu nie było zbyt dużo wilgoci, która może doprowadzić do korozji układu hamulcowego.

Kolejnym rodzajem płynu eksploatacyjnego, o którego wymianie należy pamiętać, jest płyn chłodniczy. Wymiana powinna następować wówczas, gdy jego temperatura krzepnięcia jest zbyt wysoka. Proces ten zazwyczaj ujawnia się po kilku latach. Ponadto należy pamiętać o wymianie płynu do spryskiwaczy, zazwyczaj w porze letniej i zimowej. Na rynku coraz częściej można także spotkać całoroczne odpowiedniki tego produktu.